Historie


V Dolních Mokropsech se fotbal začal hrát na špatném provizorním hřišti malých rozměrů v roce 1920. Dresy červenobílé pruhované. Nebyly zkušenosti ani prostředky, a tak tento pokus neměl dlouhého trvání.

Až v roce 1929 několik nadšenců s Josefem Vorlem v čele založilo řádný sportovní klub. První práce na úpravě přiděleného pozemku byly zahájeny brzy na jaře roku 1930. Na pozemku byla obrovská hromada hlíny, velká jáma a celá plocha se svažovala k řece. Několik hospodářů však zapůjčilo povozy s potahy a bylo vyhráno.

Po večerech, sobotách a nedělích se navážela hlína od právě postavené školy a tak dne 8.června 1930 bylo hřiště připraveno k prvnímu historickému utkání nového sportovního klubu Kazín- Dolní Mokropsy proti AFK Vonoklasy. Kazín nastoupil v modrobíle pruhovaných dresech v sestavě Poche, Horký, Mlsna, Malý, Moucha, Jaroslav Lajn, Kocourek, Hodáň, Šmejdi, František Lajn, Václav Lajn. Kazín tento první zápas prohrál 3:4. První historickou branku vstřelil Václav Lajn, druhou Šmejda a třetí opět V. Lajn.

Po úvodním utkání se pak hrálo každou neděli. Za dobrou kopanou přicházeli příznivci z celého okolí. Vyrostli zde i takoví borci jako vzpomínaný Václav Lajn, který později posílil ligovou Čechii Karlín a Alda Manda, pozdější hráč AC Sparty.

Jediným nepřítelem klubu byla řeka Berounka, která např. V letech 1941 a 2002 úplně zničila hřiště I kabiny. Ale kazínský sportovní stánek byl vždy znovu zbudován.

Největším úspěchem klubu byl boj o postup do divize v sezoně 1947. Postup do druhé nejvyšší soutěže v republice unikl tehdy opravdu o vlásek. Kazínské mužstvo skončilo na 2.místě pouze s horším skóre. A sestava té doby: Kratochvíl, Pokorný, Kutil, Pošmourný, Jar. Bouček, Mička, Kimla, Marhoul, Manda, K.Houdek, V.Lajn, Bárta, Knott, Banda, Ferd.Dvořák, K.Pixa, Zandt, Šplíchal, Květoň, Bacílek a Spilka.

Další slavná doba kazínské kopané přišla v r. 1960. V této sezoně se mokropeské družstvo probojovalo až do finále poháru tehdejšího KV ČSTV – proti ligovému Kladnu SONP v čele s internacionálem J.Kadrabou. Kazínští tehdy prohráli 1:4(1:0). Za Kazín nastoupili: Skuhrovec, St. Dvořák, F.Zelenka, Kilinger, Hejtmánek, M.Vošahlík, V.Dostál, Vl.Dostál, Podešva, Mulá